Početna strana > Hronika > U Sarajevu održan sastanak "EU - Zapadni Balkan"
Hronika

U Sarajevu održan sastanak "EU - Zapadni Balkan"

PDF Štampa El. pošta
sreda, 02. jun 2010.

U Sarajevu je u sredu održan sastanak "EU - Zapadni Balkan" na kome učestvuju šefovi diplomatija zemalja regiona, visoki zvaničnici EU i zemalja članica, kao i predstavnici SAD, Rusije i Turske.

Sastanak je održan u neformalnom obliku, tako što su učesnici predstavljeni samo imenom bez oznaka zemalja i organizacija koje predstavljaju - a prvi susret sa novinarima se očekuje rano popodne.

Prema najavama, tokom dana se očekuje deklaracija (predsedničko saopštenje EU) koju su sastavili predstavnici EU na čelu sa predsedavajućom Španijom, bez učešća zemalja Zapadnog Balkana.

Po završetku sastanka, zvaničnici EU su ponovili nedvosmisleno da zemlje Zapadnog Balkana imaju evropsku budućnost, koju su opisali i kao "ključ" za regionalnu stabilnost i razvoj.

"Današnja konferencija je imala za cilj da jasno pokaže kako među evropskom dvadesetsedmoricom nema baš puno osnova za tvrdnje o zamoru proširenjem Evropske unije. Nema ni puno osnova za priče da je među zemljama kandidatima za članstvo kao i onima koje teže članstvu, zavladala apatija", rekao je komesar EU za proširenje Štefan File posle sastanka.

Šef španske diplomatije, Moratino, je u ime organizatora konferencije u Sarajevu najavio nastavak saradnje EU sa zemljama regiona na njihovom putu do članstva u Uniji.

"Članice Evropske unije će najtešnje moguće sarađivati na unapređenju pregovaračkog procesa kako bi ideja evropske perspektive država regiona urodila plodom. Od Zapadnog Balkana očekujemo privrženost nastavku i realizaciji unutrašnjih reformi kako bi zemlje regiona bile spremne za pridruživanje Evropskoj uniji. I međunarodna zajednica je opredeljena za to. Ali, mi želimo i rezultate. Kako u ekonomskoj i regionalnoj saradnji tako i ostvarenje napretka i rezultata u poboljšanju svakodnevnog života građana Zapadnog Balkana", rekao je ministar Moratinos u sredu u glavnom gradu BiH.

Pomirenje, vladavina prava, korupcija ...

Rečeno je da se od zemalja regiona, u idućoj fazi približavanja EU, očekuje pre svega: završetak procesa pomirenja - i zvaničnici EU su pozdravili "skorašnje" inicijative u tom pravcu.

To je medijima potvrdio i domaćin skupa, šef diplomatije BiH, Sven Alkalaj.

"Stavovi i izjave tokom ovog sastanka pokazuju da je EU odlučna da zadrži interesovanje za Zapadni Balkan", rekao je ministar Alkalaj.

Učesnici skupa u Sarajevu su potsetili regionalne lidere da su glavni izazovi na putu u EU: uvođenje vladavine zakona, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala - jer su ključni za funkcionisanje demokratije i privrede i uslov za približavanje EU.

Komesar EU za proširenje, Štefan File, rekao je posle skupa s tim u vezi da "je moguće pronaći rešenja ako postoji politička volja".

BiH dobija beli šengen do kraja godine

Za domaćina skupa, Bosnu i Hercegovinu, najvažnija poruka sa skupa je najava ukidanja viza za putovanja u šengensku zonu, do kraja godine uz ispunjenje potrebnih uslova.

"Uspeli ste da dobijete ono čemu ste se nadali", rekao je kratko novinarima minitar Moratinos u vezi sa uključenjem BiH i Albanije na "belu šengensku listu" do kraja godine.

Konferencija u Sarajevu je najavljena kao velika "prekretnica" za lidere u regionu Zapadnog Balkana jer predstavlja priliku za ostvarivanje napretka u međusobnim odnosima i postizanje dogovora o ključnim pitanjima za buduće integracije.

Pitanje je, međutim, šta će od toga biti. Slovenija je do sada jedina bivša jugoslovenska republika koja je postala članica EU.

BBC-jev dopisnik sa Balkana kaže da je sastanak organizovan da bi se zemljama koje čekaju na članstvo u EU poručilo da će ga dobiti u jednom trenutku - ali samo ako se poboljša proces regionalnog pomirenja i reše otvorena bilateralna pitanja.

Vrata EU otvorena

Šef švedske diplomatije Karl Bilt, jedan od učesnika konferencije u Sarajevu, ponovio je u sredu da vrata EU ostaju otvorena za zemlje Zapadnog Balkana. Upitan šta je cilj organizatora ovog skupa, rekao je:

"Potvrda, snažna potvrda Evropske unije da su vrata otvorena i da je perspektiva integracije otvorena. To je važno s obzirom na činjenicu da kao što znate, ima zemalja u kojima trenutno podrška daljem širenju unije nije stoprocentna. Zbog toga je važno da dođemo ovde i da balkanskim zemljama kažemo - uprkos drugačijim glasovima koje čujete iz nekih zemalja, vrata Evropske unije su za vas otvorena".

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner